chamfers انواع بازار ماشین اقتصادی

chamfers: انواع بازار ماشین اقتصادی خبرنگار قیمت خودرو وارداتی

گت بلاگز فرهنگی هنری نقد و بررسی مستند جنجالی «هويدا»

جلسه‌ نقد و بررسی فیلم مستند «هويدا؛ زندگي زمانه و مرگ» در مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران برگزار شد.

نقد و بررسی مستند جنجالی «هويدا»

به گزارش حوزه سینماگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از روابط عمومی منزل مستند انقلاب اسلامی مستند «هويدا؛ زندگي زمانه و مرگ» ساخته مصطفي شوقي در مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران به نمایش درآمد و سپس جلسه نقد و بررسی این فیلم با حضور دكتر مجيد تفرشي برگزار شد.
در ابتداي اين نشست مصطفي شوقي نويسنده و كارگردان مستند هويدا با بيان اينكه نسخه پيش رو در واقع نسخه سينمايي كار است كه از 4 قسمت 42 دقيقه با حفظ مبناي روايت تاريخي فيلم تدوين شده، تأكيد كرد: در اين مستند سعي شده است كه برش هايي از زندگي هويدا و نقش او در توسعه آمرانه پهلوي و بعد از آن فروپاشي، زنداني شدن و دادگاهي شدنش مورد توجه قرار بگيرد.

عبارات مهم : ايران

شوقي با بيان اينكه برخي از تصاوير مستند هويدا از جمله دادگاه آن براي نخستين بار است كه پخش مي شود، گفت: يك مستند تاريخي زماني ارزش افزوده مي يابد كه چيزي فراتر و بيش تر از آنچه تاكنون وجود داشته باشد را در فيلم به نمايش بگذارد. از اين رو فكر مي كنم مستند هويدا اين ارزش افزوده را دارد. كارگردان مستند هويدا با بيان اينكه در مستند هويدا سعي كردم كه به جاي اينكه قاضي باشم، راوي قصه هويدا و دوران پهلوي باشم و هر آنچه كه است را بياورم. به همين دليل روايت ها و داستان هاي خدشه دار كه بعضي آنها توام با افسانه سرايي است را مورد توجه قرار ندادم.
در ادامه اين نشست دكتر مجيد تفرشي پژوهشگر تاريخ معاصر و سند پژوه ارشد ايراني در مركز اسناد بريتانيا با اشاره به اينكه عموما در تاريخ نگاری رسمي و تاريخ نويسي اپوزيسيون با ارزش هاي امروزي، حوادث سالهاي 57 را قضاوت مي كنند، گفت: تلاش خوب كارگردان مستند از يك جهت جدا از جنبه هاي خوب ديگر اين فيلم، قابل تقدير است ولی توصیه ای كه بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است که بعد از سي و چند سال كارهاي مستند رسمي از تاريخ پهلوي و بدتر از آن روايت بي بي سي و بسيار بدتر من و تويي از حكومت شاه، اين مستند مي تواند مقدمه اي باشد براي رها كردن تاريخ نويسي و مستندسازي از چنبره «آبرو بري و آبرو خري» و خوب اين كار سخت و پيچيده اي است.
دكتر موسي حقاني رئيس مؤسسه مطالعات تاريخ معاصر ايران با بيان اينكه يكي از بخش هايي كه در اين فيلم مورد توجه قرار گرفته بود، توسعه دهه چهل بود كارگردان اين فيلم را دعوت كرد با با افراد ديگري نيز كه منتقد توسعه آمرانه دهه چهل هستند نيز به گفت و گو بنشيند: «مدل توسعه آمرانه شاه در دهه چهل به شدت ضرر ايران شد و هويدا نيز در تحقق اين بستر نقش مهمي را دارد.»
در مستند «هويدا»، به تبار خانوادگي و دوران نخست وزيري سيزده ساله اميرعباس هويدا و برنامه هاي اقتصادي، سياسي و اجتماعي حكومت پهلوي تا پيروزي انقلاب و سپس دادگاهي شدن او در بعد بهار سال 58 اشاره شده است است.
مستند «هویدا»، به تهیه کنندگی مهدی مطهر و نويسندگي و کارگردانی مصطفی شوقی، از تازه ترین محصولات منزل مستند انقلاب اسلامی است که به زودی به صورت عمومی از آن رونمایی می شود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ايران | تاريخ | مستند | انقلاب | مستند | مستند هویدا | روابط عمومی |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog